Aleksandrów spędzał NOC BIBLIOTEK tradycyjnie i online.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 października 2020

Noc bibliotek w 2020 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie przebiegała równolegle na dwóch płaszczyznach, fizycznie w bibliotece i online w Sieci. Zainspirowani tegorocznym hasłem „Klimat na czytanie”, tworzyliśmy ofertę aby była klimatyczna i literacka.

Nocowanie w bibliotece zaczęło się  9 października o godz. 18,00 a skończyło się 10 października o 8, 00 rano. W bibliotece ze względu na mały lokal wzięło udział 10 osób. Obwiązywały zapisy ze względu na ten specyficzny czas  i miejsca zostały zarezerwowane niemal natychmiast.  Uczestniczki bibliotecznego nocowania na początek wzięły udział w konkursie „Wieża z książek z naturą w tle”.  Trzy ochotniczki przy głośnym dopingu   szukały na półkach książek z naturą w tle w szerokim znaczeniu tego słowa i budowały z nich w określonym czasie wieżę. Wgrała oczywiście najwyższa, która się utrzymała. Kiedy książki wylądowały z półek w różnych miejscach biblioteki przyszła kolej na zabawę interaktywną „Klimatyczny obraz z książek”. Młodzież z zaangażowaniem budowała obraz z książek. Były spory, padały różane  propozycje układu graficznego. Kiedy już powstał obraz, ciekawe było to, że  dziewczyny stwierdziły,  iż mógłby być to fajny dywan lub rzeczywisty obraz na ścianę do pokoju.  Jak już się nieźle wszyscy rozruszali i dość mocno weszli w klimat przyrody i książek następną zabawą były kalambury „Książki z naturą w tytule”.  Dziewczyny pokazywały tytuły książek, które zawierały jakiś wyraz związany z przyrodą. Czasem były to dość zaskakujące wybory jak np. „Gorzka czekolada”. Po wysiłku logicznym przy dużej dozie zabawy  pojawia się pizza. Kiedy zostały już zaspokojone potrzeby podniebienia rozpoczęły się warsztaty „Nowy pomysł na starą torbę”. Młodzież dzieliła się również swoimi pomysłami jak zamienić przyniesione przez siebie stare torby (fajne było to, że wykorzystane zostały naklejki z ekslibrisami). Kolejnym ważnym punktem, który wzbudził wiele emocji  była dyskusja o książce „Ocieplenie klimatu” -Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian ale również i klimacie. Dziewczynki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i sądami na temat naszego wpływu na klimat. Tego czy zauważają zmiany w klimacie, co sądzą na temat ocieplenia, itd. Wszyscy byli zgodni, że działanie każdego z nas ma wpływ na przyszłość Ziemi (i to była ważna konkluzja).  Po wysiłku intelektualnym była gimnastyka z książką- wymachy, przysiady i takie tam.  Po dotlenieniu organizmu  już mocno  w późnych godzinach nocnych uczestniczki miały czas na „Pogaduchy do poduchy”,  a potem na ciche czytanie wybranej przez siebie książki. Po licznych próbach wyciszenia zaczęły krążyć „sny  o książkach”. Kiedy przyszedł ranek pobudka, dezynfekcja, maseczki, zakończenie nocy  w bibliotece i powrót z rodzicami do domu.

            Na drugiej płaszczyźnie aleksandrowska „Noc Bibliotek” toczyła się online na mediach społecznościowych biblioteki (www.facebook.com/pages/category/Library/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Aleksandrowie i https://www.instagram.com/gbpaleksandrow/?hl=pl) oraz stronie  wwwealeksandrow.pl) . Młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” zaangażowała się w przygotowanie fotografii pokazujących proste pomysły jak żyć ekologicznie. RATUJEMY ZIEMIĘ- proste rady jak  być eko -wprowadź je do swojej  codzienności – ten cykl fotografii został opublikowany w sieci. Internauci mogli zobaczyć, że szmaciana torba, bidon, dzbanek z filtrem, itp. mogą wiele dla ratowania przyrody.  Świetnym tłem do tworzenia fotografii okazał się plakat jaki dostaliśmy od organizatora ogólnopolskiego akcji, Centrum Edukacji Obywatelskiej.  Kolejnym pomysłem był konkurs online „Jaka to roślina? Jakie to zwierzę?” Pojawiły się fotografie przedstawiające np. konika polskiego, szczygła czy dąb (trzeba było rozpoznać co to jest). Trzy osoby, które najszybciej udzieliły poprawnej odpowiedzi otrzymały nagrody. Nasze kolejne działanie online  to  akcja ekologiczna i warsztaty sadzenia kwiatów doniczkowych #POSADŹ ROŚLINKĘ.  Młodzież  przygotowała warsztat sadzenia roślinki doniczkowej. Filmik opublikowany na naszych mediach pokazywał,  że sadzenie kwiatka to może być fajna i praktyczna zabawa. Mamy swoją oryginalną ozdobę, źródło tlenu i jest to alternatywa dla kupowania kolejnej kiczowatej ozdoby. Zachęcaliśmy także internautów do pokazania swoich kwiatków z #posadzrosline. Kolejny pomysł to  były warsztaty online  przerabiania starej koszulki na nowąDrugie życie koszulki”.  Dziewczyny pokazały bardzo prosty pomysł jak zrobić własną oryginalną koszulkę przy pomocy zwykłego sznurka, kolorowej apaszki czy sznurówki. Młodzież udostępniała również filmiki na swoich mediach społecznościowych. Cieszy nas fakt, bo nasze pomysły online na Noc Bibliotek nawiązujące do ochrony przyrody dotarły do bardzo wielu internatów i zwróciły ich uwagę. Chcieliśmy aby to nie była teoria tylko działanie  i tak się zadziało.  Czytelnicy mogli też zobaczyć w naszej bibliotece gazetkę ”Twoja koszulka ratuje Ziemię”. Kolejnego dnia, czyli 10 października nasi odbiorcy już w swoich domach łączyli się przez Internet i oglądali  uroczystą inaugurację VI Nocy Bibliotek online i włączyli się do czytania wierszy. 

      Nasi odbiorcy mogli skorzystać z bogatego wachlarza prezentów przygotowanych przez organizatora ogólnopolskiego-     Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na naszych mediach jak i ze strony akcji mogli pobrać Kolorowanki, zadania (Kropki, Labirynty, Narysuj), zagrać w grę biblioteczną online Klimat na czytanie”(co też czynili). Również przygotowane przez nas karteczki z linkiem do domowej  projekcji filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki.

Jeszcze kilka dni przed nocą, jak i  w trakcje niej nasi czytelnicy brali udział w akcjach towarzyszących zaproponowanych przez CEO. W bibliotece pojawiło się pudło „Podziel się książkami”, do którego czytelnicy włożyli około 45 książek przyniesionych z własnych zbiorów. Książki te w większości trafiły do zbiorów biblioteki.  Każdy kto miał ochotę mógł także podzielić się swoim ulubionym cytatem. Karteczki z cytatami w  większości z książek chociaż i były myśli pisarzy czy znanych osób dotyczące  nas ludzi i przyrody, zostały zawieszone na „Drzewie cytatów” (w naszym przypadku został nim duży fikus).  

Od 5 października 2020 roku zaczął dziać w naszej bibliotece „ZIELONY ZAKĄTEK W BIBLIOTECE”. Punkt wymiany roślin doniczkowych i punkt poradnictwa w zakresie uprawy roślin. Jest to nowa akcja ekologiczna naszej placówki adresowana do wszystkich zainteresowanych oddaniem roślinki, wymianą na inną,  wzięciem kwiatka do domu czy  poszukiwaniem informacji o roślinach doniczkowych. W bibliotece powstało specjalne miejsce gdzie mieszkańcy mogą zostawić przyniesione kwiatki czy wybrać sobie z kolekcji inne i zabrać do domu. Kącik wzbudził zainteresowanie i kilkanaście osób przyniosło swoje kwiatki lub wybrało sobie nowe. Rośliny zyskały nowe domy, a czasem uniknęły śmietnika.

     Noc Bibliotek to akcja, która na dobre zagościła w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie. Tegoroczne hasło „Klimat na czytanie” mocno zainspirowało nas do tworzenia naszych lokalnych aleksandrowskich wydarzeń, ale co najważniejsze uaktywniło w młodych ludziach chęć praktycznego działanie na rzecz ochrony Odpowiedzieli na nasze pomysły, aktywnie je współtworzyli, uczestniczyli w nich i promowali je udostępniając chociażby  w swoich mediach.  To nasz wspólny sukces.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-10-30
Data publikacji:2020-10-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1891