Projekt „Pocztówki dla Księcia”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 kwietnia 2021

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie i Biblioteca Pública de Viana z Hiszpanii to biblioteki siostrzane uczestniczące w programie NAPLE Sister Libraries. Najnowszy wspólny projekt realizowany przez biblioteki nosił tytuł „Pocztówki dla Księcia”.

Iñaki Suso Espadas dyrektor Biblioteki w Vianie zaproponował to działanie w ramach obchodów 600 rocznicy urodzin ostatniego księcia Viany. Nawarra była niezależnym królestwem do 1512 roku. Viana to gmina w Hiszpanii, w prowincji Nawarra. Jak możemy przeczytać w Wikipedii „Karol, książę Viany (ur. 29 maja 1421, zm. 23 września 1461) – nominalny król Nawarry (1441–1461, nazywany wówczas Karolem IV), książę Viany (1423-1441). W projekcie uczestniczyli uczniowie z klasy VI b ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Dzieci brały udział w cyklu zajęć online w języku angielskim, które  poprowadziła Małgorzata Szwajka, nauczyciel angielskiego. Na zajęciach uczestnicy poznali hiszpańską miejscowość – Viana i postać księcia Karola. Dzieci rozmawiały także o twórczości Juliusza Verne i zwiedziły wirtualnie dom pisarza we francuskiej miejscowości Amiens, gdzie mieści się obecnie muzeum jemu poświęcone.  Następnie uczniowie przygotowali pocztówki z gratulacjami urodzinowymi oraz polecili swoim rówieśnikom z Hiszpanii  wybrane przez siebie książki Juliusza Verne.

Pocztówki wykonane przez dzieci z Aleksandrowa trafiły do hiszpańskiej biblioteki, gdzie zostały zaprezentowane na wystawie wspólnie z pocztówkami wykonanymi przez dzieci z Viany.  Projekt był okazją do poznania historii i zabytków tej hiszpańskiej gminy, doskonalenia języka angielskiego oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-04-21
Data publikacji:2021-04-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1650