Gmina Aleksandrów

Wystawa „Paprocie zakwitły krwią partyzantów” – dostępna w aleksandrowskiej bibliotece

26 lutego 2019

Mobilną wystawę historyczną „Paprocie zakwitły krwią partyzantów”udostępnioną przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej można oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie od 25 lutego do 01 marca bieżącego roku. 

 

Ekspozycja dotyczy największej bitwy żołnierzy AK i BCh stoczonej podczas II wojny światowej. Wystawa powstała z inicjatywy „Stowarzyszenia Osuchy 1944" w 2018 roku, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentowana jest na 28 tablicach. Opisy zostały przygotowane w języku polskim i języku angielskim.

Jak podają autorzy wystawy : „Jest to pierwsza wystawa, która porządkuje wiedzę i ją poszerza. Prezentuje przebieg bitwy i jej dramatyczne w skutkach zakończenie. Przedstawieni są dowódcy. Ponadto poszczególne oddziały leśne zgrupowania AK w lasach Puszczy Solskiej, akcję "Burza", Kurs Młodszych Dowódców Piechoty "Wira", Szpital leśny "665", ekshumację i pochówek partyzantów. Ekspozycja zawiera również informacje o największym w Europie cmentarzu partyzanckim w Osuchach i ogólnopolskich uroczystościach rocznicowych.”

Biblioteka w Aleksandrowie zaprasza do oglądania tej ciekawej wystawy jak i również do zapoznania się z bogatymi zbiorami dotyczącymi tej tematyki.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-02-26
Data publikacji:2019-02-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:286