Ogólnopolska akcja społeczna „Podaruj wiersz”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 czerwca 2019

 Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie zaprasza  do udziału ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz” prowadzonej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta wraz z Biblioteką Narodową w Warszawie.


Akcja polega na przepisaniu wybranego przez siebie wiersza, by następnie taką kartę z przepisanym utworem podarować wybranej osobie.

 

Specjalne karty papeterii „Podaruj wiersz” (z rysunkami Herberta), przygotowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta  można otrzymać w naszej bibliotece.

 

Adres: Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie, Aleksandrów Trzeci 554, 23-408 Aleksandrów, te. 84 6875003, e-mail: gbpaleksandrow@wp.pl

 

Jak piszą organizatorzy:

„Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla naszej akcji.

    (…)

W naszej intencji akcja „Podaruj wiersz” ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

  (…)

Wolontariuszy biorących udział w akcji „Podaruj wiersz” chcemy – z Państwa pomocą – zaprosić do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania tego przepisanego wiersza komuś, dla kogo to może być ważne. 

 

Działania, do których zapraszamy, sprowadzają się do czterech kroków:  

1. sięgnięcie po zbiór wierszy (w domu lub w bibliotece),

2. wybranie jednego z nich,

3. odręczne przepisanie wybranego wiersza,

4. podarowanie go komuś.

 

Ta prosta sekwencja wdraża uczestników akcji w pogłębioną, angażującą lekturę, skłania ich do uważnego wybrania wiersza i wzięcia odpowiedzialności za swój wybór. Sprawia też, że czytanie zostaje przedłużone w akcie przepisania wiersza i – następnie – ofiarowania go komuś konkretnemu, a to z kolei dyskretnie akcentuje wartość (dar) zarówno poezji, jak i takiej lektury, która nie kończy się wraz z ostatnią kropką, ale przekłada się na działanie w sferze najbardziej fundamentalnych relacji międzyludzkich (podarowanie innym – potrzebującym, opuszczonym – swojego czasu, swojej wrażliwości i realnej obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go i – jeśli trzeba – odczytanie).”

 

Szczegóły  można znaleźć na stronie na stronie internetowej Fundacji: fundacjaherberta.com i na facebookowym fanpage’u: @Herbert.Pan.Cogito”. 

Zapraszamy!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-06-04
Data publikacji:2019-06-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:447