Akcja „Czytanie na start!” Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” przy GBP w Aleksandrowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 października 2023

Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” przy Gminnej Bibliotece Publicznej  w Aleksandrowie aktywnie włączył się do realizacji akcji Czytanie na start!. Akcja została ogłoszona przez koordynatorów z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.  Jej współorganizatorem jest Okręg Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie.

 

Działania Klubu rozpoczęły się od 23 kwietnia i trwały do października.  W jej ramach klubowiczki pod opieką merytoryczną moderatora przygotowały szereg różnych propozycji promujących czytanie wśród różnych odbiorców , a szczególnie młodzieży w wieku 11-15 lat.

Działania jakie odbyły się w zakresie akcji „Czytanie na start!” to:

  • Zajęcia „Książki są super" dla grupy pięciolatków z Przedszkola Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, z ul. Klonowej (21 osób). Odbyły się one 24 kwietnia,  Wzięły w nich dzieci  pod opieką wychowawczyni Marty Dziekan oraz Moniki Surmacz. Dziewczynki czytały głośno fragmenty książek. Następnie dzieci brały udział w różnych zabawach. Było np.: poszukiwanie w bibliotece książek o zwierzętach, układanie puzzli z bajek,  podróż na wyspy wyobraźni czy literackie zabawy z chustą Klanzy. Maluchy również pod opieką klubowiczek tworzyły własne obrazkowe książeczki, a potem pięknie opowiadały wymyślone przez siebie historyjki. W drugiej części spotkania przedszkolaki bawiły się w Kąciku Malucha książeczkami zabawkami.
  • Zajęcia „Lubię książki” dla uczniów z kl. VI b ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie (13 osób). Również klubowiczki 24 kwietnia przygotowały zajęcia dla swoich rówieśników. Nastolatkowie na początek spotkania dyskutowali pod przewodnictwem klubowiczek o fenomenie serii „Harry Potter” J. K. Rowling, która tak zainspirowała młodzież do czytania.  Następnie uczniowie w grupach pracowali nad cechami jakie powinien posiadać literacki bestseller. Potem młodzież wykonała fotografie promujące czytanie. Na zakończenie zajęć uczestnicy wypożyczali książki. Uczestnicy zajęć poprzez swoje zaangażowanie i fajną zabawę pokazali, że książki nadal inspirują do kreatywności. Czytanie to świetna zabawa, ale przede wszystkim to forma aktywności, która bardzo silnie stymuluje nasz mózg.
  • Konkurs –plakat „Sławni o książkach”. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw

Autorskich klubowiczki wykonały specjalny plakat, który dawał uczestnikom możliwość interaktywnej zabawy. Zadanie polegało na odgadnięciu z rozsypanki wyrazowej cytatów i dopasowanie do nich autorów tych myśli. W konkursie można było wziąć udział tradycyjnie w bibliotece oraz online za pośrednictwem Facebooka. Ogółem wzięło w nim udział 13 osób. Nagrodę główną zdobyła Agnieszka Koman a nagrodę pocieszenia Joanna Bździuch. Konkurs poprzez zabawę z powodzeniem promował książki i czytanie.

  • Wystawka do wypożyczenia pn. „Najpoczytniejsi autorzy w 2022 roku”. Również

z okazji Dnia Książki został przygotowana wystawka. Znalazły się na niej specjalne tabliczki z miejscem i nazwiskiem autora. Ranking został przygotowany na podstawie: Najpoczytniejsi autorzy w 2022 roku” -źródło: https://lustrobiblioteki.pl/2023/04/najpoczytniejsi-autorzy-w-2022-roku-ranking (1.Mróz Remigiusz, 2. Henryk Sienkiewicz, 3. J.K. Row;ling, 4. Adam Mickiewicz, 5. Nicholas Sparks, 6. Harlan Coban ). Czytelnicy mogli  wypożyczać prezentowane książki z wystawy, na to miejsce był wkładany inny tytuł danego autora.

  • Dziewczynki przygotowały cykl dekoracji książkowych „Literackie…”:  z okazji Tygodnia Bibliotek „Motyle w bibliotece”, (8-15 V), na początek lata truskawka „Literacka truskawka” (23 V), na wakacje słońce „Literackie słońce” (12 VI), we wrześniu kalina „Literacka kalina” na jesień grzyby „Literackie grzybobranie” (2 X). Książki (odpowiednie kolory okładek, literatura dla młodzieży i dorosłych) były układane w formie wymienionych tematów. Pozycje, które zostały wypożyczone  były uzupełniane o nowe. Akcja była promowana również na fanpage’u biblioteki. Ogółem z tej formy skorzystało wiele osób w różnym wieku.
  • Zajęcia „Krasnoludki w bibliotece” dla grupy trzylatków i czterolatków z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie,  z ul. Wesołej (27 osób). Klubowiczki przygotowały je  15 maja w Tygodniu Bibliotek. Maluchy odwiedziły bibliotekę pod opieką wychowawczyni, pani Barbary Dudko ora opiekunek, pani Marii Zygmunt i pani Doroty Lewczyk. Przedszkolaki słuchały głośnego czytanie  opowiadania „Najwyższa na świecie wieża  z książek” Rocio Bonilla w wykonaniu klubowiczek. Potem brały udział w różnych zabawach, jak chociażby: wykonały taniec czytaczy, szukały czapek krasnoludków czyli twardych książeczek na półkach bibliotecznych, tworzyły papierowego krasnoludka, rozpoznawały bajki na podstawie ilustracji, wykonywały fotografie w fotobudce „Krasnoludek w bibliotece” a na koniec wypożyczyły książki.
  • Warsztaty i wystawa fotografii „Młodzież promuje czytanie”. Dyskusyjny  Klub Książki „Okładka” w Aleksandrowie przygotował warsztaty a następnie wystawę, działania, które miały w niekonwencjonalny sposób promować czytanie wśród młodych ludzi.  

Na początku młodzież, która przyjęła zaproszenie klubowiczek  w czasie warsztatów  wymyśłała różne nieoczywiste pozy z książkami, aby zachęcać do czytania. Na ekspozycji zostało zaprezentowanych 20 fotografii wykonanych przez Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” i uczniów kl. VI b i VII a ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w  Aleksandrowie (ogółem 20 osób). Prace  pokazywały różne kreatywne pomysły młodych ludzi. Fotografie przedstawiały książkę wtopioną w rzeczywiste tło oraz różne pozy całej grupy młodych ludzi z książkami. Wernisaż wystawy odbył się w czerwcu podczas podsumowania czytelnictwa w gminie Aleksandrów. Można ją było oglądać  od  6 czerwca do końca sierpnia 2023 roku. Miała być zakończona w lipcu, ale ze względu na duże zainteresowanie termin jej prezentacji został przesunięty do końca sierpnia. Link do wystawy: https://www.ealeksandrow.pl/art,1297,wystawa-mlodziez-promuje-czytanie  Pisła też o niej prasa :https://gazetabilgoraj.pl/co-oni-robia-z-ksiazkami-w-aleksandrowie/

  • Wystawka do wypożyczenia „Biblioteka i książki w książkach” (9.10.2023 r.) Tym

razem klubowiczki postanowiły poszukać w bibliotece książek, w których bohaterem są książki lub biblioteka. Okazało się, że jest ich dość sporo. Czytelnicy mogli oczywiście  wypożyczać prezentowane książki  na wystawce i tak też się zadziało.

  • Konkurs fotograficzny online i wystawa „JA CZYTAM!”.

Już na podsumowanie akcji „Czytanie na start” klubowiczki w czasie Nocy Bibliotek zaprosiły internautów do poszukiwania nieoczywistych i oryginalnych ujęć pokazujących czytającą osobę. W konkursie wzięło udział 35 osób w różnym wieku. Najciekawsze fotografie zostały zaprezentowane na wirtualnej wystawie na fanapage’u biblioteki https://www.facebook.com/p/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Aleksandrowie-100064855531371/ oraz można je oglądać w bibliotece. Dziewczyny wyłoniły 16 laureatów, w tym przyznały 3 nagrody główne oraz nagrody i wyróżnienia. Chyba się udało, bo przyszły świetne zdjęcia, od tych prawie romantycznych po pełne humoru. Piała też o tym prasa https://lustrobiblioteki.pl/2023/10/to-byla-noc-bibliotek-relacje-z-lokalnych-obchodow-cz-iii/

Nastolatki nie zapomniały o promocji akcji „Czytanie na start”. Zawiesiły plakaty w, czytelni, gdzie przebywa najwięcej młodzieży, promowały ją na swoich mediach społecznościowych i za pomocą tzw. poczty pantoflowej. Dziewczynki w czasie spotkań kreatywnie wymyślały formy realizacji, pracowały nad scenariuszem, przygotowywały rekwizyty potrzebne do zajęć itp..

Realizacja akcji „Czytanie na start” przez DKK „Okładka” w Aleksandrowie, pokazała jak  duży potencjał mają ci młodzi ludzie. Dziewczyny wykazały się kreatywnością i zaangażowaniem w promowaniu czytania wśród swoich rówieśników ale również dzieci i dorosłych.  Udało im się pokazać jak super może być czytanie dużej liczbie uczestników biorących udział w akcji. Myślę, że czytanie już na dobre wystartowało w aleksandrowskiej społeczności i Klub może być dumny ze swojej pracy.

Justyna Bździuch

moderatorka DKK „Okładka” przy GBP w Aleksandrowie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-10-31
Data publikacji:2023-10-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:418