100 urodziny naszej mieszkanki.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 lutego 2017

Pani Marianna Szymanik urodziła się 3 lutego 1917 r. w Aleksandrowie w rodzinie Jana i Marianny Potockich. 100 lecie urodzin to wydarzenie piękne, niezwykłe i doniosłe zarówno dla rodziny jak i dla całej społeczności w której wyrosła, żyła i której służyła. W życie Pani Marianny wpisało się wiele traumatycznych  przeżyć. Szczególnie trudnym okresem była II wojna światowa, która przyniosła śmierć najstarszego brata Janka, który zginął od kuli niemieckiego snajpera, śmierć rodziców i pobytw obozie koncentracyjnym na Zamku w Lublinie skąd była wywieziona na ciężkie roboty do Niemiec.

Dane jej było przeżyć, by mogła opiekować się młodszym rodzeństwem po śmierci rodziców, służyć Ojczyźnie jako sanitariuszka w oddziale AK pod dowództwem Włodzimierza Hascewicza ps. "War" i służyć Bogu poprzez działalność w Chórze Parafialnym w którym śpiewała od początku jego powstania w latach trzydziestych i przyczyniła się do jego reaktywowania po wojnie. Pani Marianna –emanująca spokojem i magiczną elegancją. Osoba szlachetna tak jak szlachetne było i wciąż jest jej życie. Pani Marianna wspólnie z mężem Leonem wychowała 6 dzieci i jest szczęśliwą babcią 12 wnuków, prababcią 21 prawnucząt i praprababcią jednego praprawnuka. 4 lutego b.r. w Kościele parafialnym miała miejsce uroczysta, poświecona wyjątkowej jubilatce msza w której uczestniczyła rodzina, przybyła licznie z różnych zakątków Polski i z zagranicy. Mszę Świętą celebrował przyjaciel rodziny ks. kan. płk. Bogusław Romankiewicz, proboszcz parafii wojskowej św. Jana Bożego w Zamościu.  Było wiele ciepłych słów, wspomnień, refleksji i szczerych życzeń. Było wielu gosci wśród których  pojawili się m.in.: Wojewoda Lubelski - Przemysław Czarnek, Poseł na Sejm RP - Sławomir Zawiślak, a także z-ca Wójta Gminy Aleksandrów - Zbigniew Bielak, kierownik KRUS w Biłgoraju - Jan Rój. Przekazane zostały również listy od Prezesa Rady Ministrów p. Beaty Szydło oraz posłanki Agaty Borowiec.

Przy tego typu okazjach chcemy znać receptę na długie życie. Mam podstawę sądzić, że jednym z czynników jest …. Aleksandrów, bowiem pod koniec w grudnia tego roku, pan Józef Michoński z Aleksandrowa Drugiego będzie kolejną osobą, która przekroczy magiczną i tak bardzo przez wszystkich pożądany wiek 100 lat.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Fot. A Wroński

    Fot. A Wroński